26.1.2025 20:00
Praha, Jazz Dock
13.11.2024 17:30
Praha, Konzervatoř J.Ježka, Velký sál
14.11.2024 19:00
Praha, Divadlo Járy Cimrmana
Vítejte na stránkách, které se věnují mé nové hudebně teoretické publikaci "Praktická jazzová harmonie".
Najdete zde informace o její náplni a jak je možno si knihu objednat. Ti, kteří již s učebnicí pracují, zde najdou odkazy na zvukové a notové ukázky.
V závěru stránky jsou harmonické analýzy velkého množství jazzových standardů (funkce a akordické stupnice).
Na konci pak je rubrika DISKUSE, kde můžete napsat svůj komentář nebo pokládat dotazy a připomínky k dané problematice.
učebnice hudební teorie
stavba akordu - akordická značka
funkční harmonie - akordické stupnice
modalita a ne-tonalita
harmonizace - voicings
testy - přehledy - rozbory
Praktická jazzová harmonie přináší na 380 stranách souhrnný přehled hudební teorie v oblasti jazzu a populární hudby. V několika dílech se zabývá stavbou akordu, záznamem harmonie pomocí akordických značek, principy funkční harmonie v tonalitě aplikací nové teorie akordických stupnic, užití modality a ne-tonality v jazzové harmonii a způsoby harmonizace tónu v melodii. Je určena nejen pro studenty konzervatoří a hudebních škol všech stupňů, ale i pro všechny aktivní hudebníky, kteří hudbu této oblasti provozují.Vydalo vydavatelství Jc-Audio ve spolupráci s Konzervatoří a VOŠ J.Ježka v Praze v roce 2013, ISBN 978-80-87132-25-8.
Knihu je možno objednat třeba
Fyzicky lze také knihu koupit v knihovně Konzervatoře a VOŠ J.Ježka, Roškotova 4, Praha 4 - Braník, tel. 241 046 923. Pro studenty této školy byla určena převážně.
Knihu také přednostně nabízí knihkupectví
http://www.dumknihy.cz/prakticka-jazzova-harmonie#recenze
http://noty.heureka.cz/prakticka-jazzova-harmonie/recenze/#section
https://www.dumknihy.cz/prakticka-jazzova-harmonie-223236#recenze
Zde si můžete volně stáhnout zvukové ukázky - AUDIA, na které jsou v textu knihy odkazy.
Ukázky jsou spolu s notovým záznamem ve formátu SIB v programu Sibelius 5, nebo zvlášť zvuková ukázka ve formátu MP3 a notový příklad ve formátu PDF.
Opravte si prosím několik drobných tiskových chyb, které se objevily v prvním vydání učebnice Praktická jazzová harmonie. Omlouváme se za ně:
1) str. 67 – v grafickém obrázku, kde je uvedena zmenšená stupnice, má být interval gis-a popsán zlomkem 1/2 (nikoliv číslicí - 1).
2) str. 68 – v notové ukázce skladby "Misty" na konci stránky má být v prvním taktu na třetí době nota g (nikoliv - nota a).
3) str. 78 – v analýze skladby Donna Lee má být v druhém řádku nad akordem Eb7 v rámečku uvedena stupnice mixolydická místo Ab dur harmon. A nota e nebude Tb9 (je to střídavý tón), ale tenzí T9 bude vedle nota f. Proto stupnice mixolydická.
4) str. 80 – v notové ukázce má být pod akordem D-7 harmonická funkční značka II-7 (místo V7).
5) str. 96 – v prvním řádku notového příkladu má být pod značkou Ebmaj7 harmonická funkční značka bIIImaj7 (místo bIII7).
6) str. 99 – v textu na začátku stránky má být ve druhé větě: Je sestaven ze tří malých tercií (nikoliv - čtyř).
7) str. 182 – ve druhém řádku notového příkladu v posledním taktu u akordu D-7 má být údaj akord. stupnice dórská (nikoliv - mixol.).
8) str. 196 – v prvním řádku notového přikladu (rozdělení oktávy na dva tritóny) má být dvakrát údaj o intervalu zv.4 (nikoliv - zm.4).
9) str. 207 a 208 – v textu je třikrát uveden špatný termín rovnoramenný trojúhelník, správný termín je: rovnostranný.
10) str. 241 – ve druhém řádku odstavce s názvem 4) Klastry má být v textu: kterým říkáme klastry (nikoliv - říkám klastry).
11) str. 310 – ve druhém řádku notového příkladu v prvním taktu má být údaj (d) nad notou b a na druhé době by nota c měla být harmonizována místo dominantním přístupem (o) přístupem diatonickým (d).
12) str. 317 – v zadání úlohy ve druhém řádku notového příkladu má být nota f2 (nikoliv - c2).
13) str. 318 – ve druhém, třetím a čtvrtém řádku jsou špatně zadány příklady akordických značek a tónů v melodii, má být - druhý řádek: značka Gbmaj7 a tón v melodii es2 (nikoliv - A7 a c2), třetí řádek: značka D7 a tón e2 (nikoliv D#o7 a d2), čtvrtý řádek: značka G7b9 a tón cis2 (nikoliv Db7 a des2). Zadání lze porovnat s vypracovanou úlohou na str. 375.
(Vážení čtenáři, objevíte-li v textu knihy nějaké podobné drobné chyby, prosím sdělte je na emailovou adresu jazzman@milansvoboda.com. Děkuji.)
Od roku 1978, kdy Karel Velebný, který stál u zrodu české jazzové pedagogiky, napsal druhý díl svých Jazzových praktik uplynula už opravdu hezká řádka let. Tato jeho publikace byla po dlouhou dobu u nás téměř jediným vodítkem a zdrojem informací pro profesionály i amatéry, kteří se rozhodli brát jazz vážně. Jak se doba měnila k lepšímu, přibývalo postupně příležitostí poohlédnout se i po dalších, zejména zahraničních pramenech. Dnes je celkem bez problémů možno se přímo kochat nepřeberným množstvím publikací z oblasti jazzové teorie. Právě v tom množství může ale být skryto čertovo kopýtko. Mnohým z nás tady vlastně chyběla přehledně zpracovaná suma znalostí zejména v oboru současné jazzové harmonie. Tuto mezeru se nyní podařilo podle mého názoru veleúspěšně vyplnit. Skladatel, pedagog a jazzman MILAN SVOBODA se ujal s energií sobě vlastní tohoto nelehkého úkolu. Ve svém díle “Praktická jazzová harmonie” nám vlastně předkládá souhrnný přehled moderní hudební teorie a to nejen z pohledu jazzu, ale i klasické a soudobé vážné hudby. Právě v nalézání styčných bodů a snahy o zpřehlednění a sjednocování terminologie vidím jeden z hlavních přínosů publikace. Samozřejmě, největší radost a prospěch ze studia budou mít asi lidé jazzového ražení, spousta rozborů a příkladů je totiž založena na jazzových tématech. Univerzálnost a možnost širokého využití je ale nesporná. V knize najdeme i množství systematicky vypracovaných schémat, tabulek a grafů. Má v sobě až určitou příchut' dobrodružství, objevovat v Milanově podání svět fungujících logických souvislostí, které někdy hudebník vnímá spíš jako svět barev a při vlastním hudebním výkonu nebo poslechu ani nemá čas si je uvědomit a rozumově zdůvodnit. Velmi užitečné budou z tohoto pohledu i úkoly a testy k vypracování vícehlasů, určování stupnic, harmonické analýzy atd. Kniha je pěkně zpracovaná i graficky (Adéla Svobodová) a poctivě vytištěná. Kdo se chce dostat k seriozním informacím a obohatit a prohloubit si své znalosti nebo odstranit neznalosti, Praktická jazzová harmonie Milana Svobody mu k tomu dává ideální příležitost. Autor takto cituje v mottu publikace výrok Dalajlamy: “Učte se pravidla, abyste je mohli správně porušovat”. A to je přece velmi povzbudivá rada.
Karel Růžička
V následující citaci úvodu ke knize se můžete seznámit s tématy, které jsou náplní učebnice a s obsahem jednotlivých kapitol.
„Praktická jazzová harmonie“ předkládá souhrnný přehled moderní hudební teorie potřebný hlavně v oblasti jazzu a populární hudby. Je určena nejen pro studenty konzervatoří a hudebních škol všech stupňů, ale pro všechny hudebníky, kteří hudbu této oblasti provozují. Může být také vhodným doplňkem i pro ty, kteří se věnují převážně hudbě klasické a tzv. soudobé vážné.
Kniha navazuje na základní znalosti z hudební nauky a klasické harmonie. Pojmenovává principy současného harmonického myšlení s ohledem na to, jak nám je přinášela evropská hudební historie ve všech slohových obdobích. Soudobá moderní jazzová hudba se inspiruje hudbou středověku a renesance 900-1600 (modalita, polyfonie), baroka 1600-1750 (dur-mollový systém, tonalita, sekvence, kvintový kruh), klasicismu 1750-1820 (funkční harmonie, dominantní septakord, forma), romantismu 1820-1900 (mimotonální funkce, septakordy a nónové akordy, chromatika, modulace), impresionismu 1880-1920 (pentatonika, celotónová stupnice, undecimové a tercdecimové akordy, modalita) i moderní hudbou 20.století (polytonalita, ne-funkční harmonie, kvartová harmonie, klastry, atonalita). Text knihy popisuje harmonické vztahy v návaznosti zvláště na soudobou moderní hudbu a dokumentuje je na kompozičních projevech významných osobností již stoleté jazzové historie.
Látka je rozvržena do pěti oddílů.
První část je věnována charakteristickému způsobu zaznamenávání jazzové hudby pomocí akordických značek, stavbě akordů a jejich úpravě a vysvětlení pojmutenze, která se významně podílí na zvuku současné moderní harmonie.
Hlavní náplň knihy tvoří druhý díl – principy funkční harmonie v tonalitě. Na rozdíl od klasické harmonie se zde vytváří harmonický systém pomocí doškálních septakordů, které se staví na jednotlivých stupních diatoniky, kde tvoří harmonické funkce. Pro moderní jazzovou hudbu je, jako základní zvuk akordu, příznačný právě čtyřzvuk (septakord). Dalším novým pohledem na harmonické vztahy je současné uplatnění jak vertikálního, tak horizontálního hlediska při posuzování harmonických funkcí. Aplikuje se zde teorie akordických stupnic (chord scale theory). Ta spočívá v tom, že každý akord v konkrétní harmonické situaci může být doplněn o charakteristickou nadstavbu (tenze). Akordické tóny a vhodné tenze vytvoří melodický materiál, který můžeme seřadit do konkrétní stupnice. Ta pak reprezentuje jednotlivý akord (harmonickou funkci) v daném momentu. Každý akord v harmonické progresi tak má svoji typickou akordickou stupnici. Znalost akordických stupnic se uplatňuje v dalším praktickém užití při harmonizaci melodie v aranžování, kompozici a zvláště při improvizaci.
Třetí část knihy popisuje harmonické vztahy v modalitě. Modální harmonie má ve vývoji moderního jazzu velký význam. Výrazně ovlivnila harmonické myšlení v této oblasti od 50. let minulého století. Projevuje se jak v kombinaci s tonalitou, tak samostatně jako svébytný harmonický systém.
Některým harmonickým postupům, které nelze vysvětlit ani tonálně ani modálně a které vykazují již znaky polytonality a atonality, se věnuje čtvrtý díl, nazvaný ne-tonalita. Zde jsou harmonické vztahy vysvětlovány pomocí tzv. ne-funkční harmonie.
Pátá část knihy pak popisuje možnosti harmonizace. Přináší přehled způsobů tvorby tzv. voicings – aranžování hlasů v akordu. Je to konkrétní praktický způsob užití akordických stupnic při aranžování a komponování.
Jak pracovat s touto knihou.
Dobré pochopení probírané látky předpokládá spolehlivé znalosti základů hudební teorie (stupnice, intervaly, akordy, základy klasické funkční harmonie a hudebních forem).
Naprostá většina notových příkladů a citací je použita ze dvou nejrozšířenějších sborníků jazzových témat (jazz standards) The Real Book - volume 1. (fifth edition) a The Real Book - volume 2. Pro studium této knihy je vhodné mít oba díly k dispozici a jednotlivé ukázky tak chápat v souvislosti celých kompozic. Nehledě k tomu, že materiál těchto sborníků patří k základní literatuře, kterou by měl jazzový hudebník zvládnout.
V závěru knihy jsou praktické přehledy shrnující probíranou látku a podstatnou část textu zaujímají testy a harmonické rozbory, kde je možno učební materiál dostatečně procvičovat. Odkazy na jednotlivé úlohy se nacházejí v závěrech příslušných kapitol. Na konci knihy jsou všechny testy ve vypracované verzi.
Řada příkladů a vypracovaných testů provází zvukové ukázky (audio), které je možno stáhnout z internetu na adrese:
http://www.milansvoboda.com/harmonie.html.
Jsou uloženy spolu s notovým záznamem buďto ve formátu SIB v programu Sibelius 5, nebo zvlášť zvuková ukázka ve formátu MP3 a notový příklad ve formátu PDF.
Přeji vám, abyste cestu labyrintem značek, akordických stupnic, harmonických principů a možností harmonizace zvládli úspěšně a nabytá znalost a přehled hudební teorie v oblasti jazzu vám byly užitečné ve vašem kreativním muzikantském působení.
Milan Svoboda (prosinec 2012)
ÚVOD | 5 |
Jak pracovat s touto knihou | 6 |
I. AKORD | 7 |
Akordické značky a stavba akordu | 7 |
Tenze | 13 |
Barva akordu a hudební styl | 19 |
Úprava akordu | 20 |
II. TONALITA | 23 |
Tonalita a funkční harmonie | 23 |
DIATONIKA | 24 |
Diatonika dur | 24 |
Akordické stupnice | 25 |
Kadence II-V-I | 28 |
Dominanta V7 | 31 |
Stupnice na dominantě | 33 |
Harmonie v moll | 36 |
Diatonika přirozené mollové stupnice | 36 |
Mollová tonalita | 38 |
Harmonické principy moll melodické stupnice | 41 |
Mollová tónika | 44 |
Line Cliches | 44 |
Kadence v moll | 45 |
Kombinovaná diatonika v moll | 46 |
CHROMATIKA | 50 |
Mimotonální funkce – rozšířená diatonika | 50 |
Tritónová substituce dominanty – subV7 | 50 |
Zmenšený septakord VIIo7 | 53 |
Modální záměna dur-moll | 54 |
Mollová subdominanta v dur | 54 |
Kadence IIm7(b5) – V7(b9) v dur | 61 |
Mollová tónika v dur | 62 |
Mimotonální dominanta | 64 |
Tenze a akordické stupnice u mimotonálních dominant | 65 |
Tritónové substituce mimotonálních dominant | 69 |
Dominanty s dominantní funkcí | 72 |
Sledy mimotonálních dominant | 72 |
Mimotonální střídavá dominanta (řetězce II-V) | 79 |
Harmonický rytmus | 87 |
Mimotonální dominanty a tritónové substituce v moll | 89 |
Klamné rozvody dominantního septakordu | 92 |
Rozvody mimotonálních dominant a jejich substitucí | 95 |
Mimotonální zmenšený septakord | 99 |
Akordické stupnice mimotonálních zmenšených septakordů | 104 |
Reharmonizace zmenšených septakordů | 108 |
Akord #IV-7(b5) | 111 |
Dominanty s nedominantní funkcí | 113 |
Blues | 125 |
Lomené akordy – dvojznačky | 129 |
Prodleva a ostinato | 135 |
Modulace | 137 |
Reharmonizace | 142 |
Analýza | 153 |
III. MODALITA | 173 |
Mody | 173 |
Modální záměna | 176 |
Modální harmonie | 183 |
Netradiční stupnice | 195 |
IV. NE-TONALITA | 196 |
Ne-funkční harmonie | 196 |
Symetrie | 196 |
Postupné dominanty | 205 |
Coltrane Changes | 206 |
Sekvence | 210 |
Konstantní struktury | 215 |
V. HARMONIZACE – VOICINGS | 217 |
Tóny melodie | 217 |
Přístupové tóny (approach notes) | 220 |
Voicings | 228 |
Pět způsobů harmonizace | 229 |
1) Běžná harmonizace | 230 |
2) Harmonizace se zdvojeným tónem v melodii | 234 |
3) Harmonizace v kvartách | 239 |
4) Klastry | 241 |
5) Trojzvuky ve vrchní struktuře | 243 |
Orchestrální sazba – tutti | 244 |
Souhrn pravidel pro vytváření voicings | 246 |
Rozsahy nástrojů | 247 |
PŘEHLEDY | 251 |
TESTY | 262 |
TESTY – VYPRACOVANÉ | 319 |
REJSTŘÍK | 377 |
SLOVNÍK | 378 |
ZKRATKY | 381 |
Vysvětlivky:
Melodické tóny:
Akordické tóny: 1, 3 (b3), 5 (b5, #5), 7 (maj7, zm7)
Tenze: 9 (b9, #9), 11 (#11), 13 (b13)
Harmonické funkce - funkční značky:
Diatonika dur: Imaj7, II-7, III-7, IVmaj7, V7, VI-7, VII-7b5
Diatonika moll: I-7, II-7b5, bIIImaj7, IV-7, V7b9, bVImaj7, VIIo
Diatonika moll melodické: I-maj7, II7b9sus, bIIImaj7#5, IV7#11, V7b13, VI-7b5, VIIalt
Tritonová substituce dominanty: subV
Mollová subdominanta v dur: IV-7, IV-maj7, II-7b5, bVImaj7, bVII7, bIImaj7, bVI7
Mimotonální dominanty: dur - V7/II, V7/III, V7/IV, V7/V, V7/VI; moll - V7/II, V7/bIII, V7/IV, V7/V, V7/bVI, V7/bVII
Mimotonální zmenšený septakord: VIIo; #Io, #IIo, #IVo, #Vo; bIIIo, bVIo; Io, Vo
Dominanty s nedominantní funkcí: I7, IV7, bVII7, bVI7, III7, VII7, II7, VI7, bIII7, bV7
Akordy modální záměny:
lydická MZ: II7, Vmaj7, VII-7, mixolydická MZ: I7, V-7, bVIImaj7, dórská MZ: II-7, IV7, bVIImaj7,
aiolská MZ: IV-7, bVImaj7, bVII7, frygická MZ: bIImaj7, bIII7, bVII-7, lokrická MZ: bIII-7, bVmaj7, bVI7
Zkratky akordických stupnic:
JÓN - jónská, DÓR - dórská, FRYG - frygická, LYD - lydická, MIXO - mixolydická, AIOL - aiolská, LOKR - lokrická, LOKR9 - lokrická s velkou nonou
MM - moll melodická, MH - moll harmonická, DH - dur harmonická
MH5 - moll harmonická o 5 níž (mixolydická b9,b13), MM5 - moll melodická o 5 níž (mixolydická b13), DH5 - dur harmonická o 5 níž (mixolydická b9)
LYD b7 - lydická b7 (9.#11,13), CELOT - celotónová (9,#11,b13), ZM - zmenšená (b9,#9,#11,13), ALT - alterovaná (b9,#9,#11,b13),
BLUES - bluesová akordická (mixolydická #9,#11,13), LYD #5 - lydická zvětšená (9, #11, #5, 13)
Praktická pravidla pro improvizaci, tenze a stupnice - text pro jazzové workshopy - zde.
Do Nothing Till You Hear From Me
I Left My Heart In San Francisco
I'm Getting Sentimental Over You
I've Never Been In Love Before
On The Sunny Side Of The Street
Softly As In The Morning Sunrise
There Will Never Be Another You
What Is This Thing Called Love
You And The Night And The Music
284
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A ještě zde přikládám ukázku konzultace se studentem skladby Petrem Macháně, která se týkala rozboru hudby Johna Wiliamse k Harry Potterovi k absolutoriu na Pražské konzervatoři. Petr mi napsal:
Dobrý den,
chtěl bych vás požádat o pomoc s absolutoriem na Pražské konzervatoři. V rozboru často používám vaší knihu o jazzové harmonii. Rozebírám Harryho Pottera a řeším malý problém s akordem. Posílám Vám to v příloze. Akord se kterým si úplně nevím rady je akord D,E,Gis, nejspíše tedy E7. Nevím jak ho mám pochopit. Jestli spíše jakožto bluesovou subdominantu s rozvodem do Vi stupne - zastupce toniky a nebo Mollovou subdominantu z modální záměny z vaší kapitoly Mollové subdominanty. Akord E7 je totiž možná onou bVI subdominantní funkcí v akordu Gis moll, kam se později rozvádí.
Dále ještě nevím uplně jak pochopit rozvod akordu např E7 > Bb to samé jako Fis 7 > C
Tyto akordy zaznívají vesmírnými filmy a casto je ve filmové hudbě slýchám, ale jak je rozebrat ?: ) Může se jednat, jak navrhuji o alt. IV stupen v cilové tonine, kam se pozdeji rozvádí? Děkuji Vám mockrát!
Zde přidávám originální ukázku orchestru z youtube pro kontrolu ( CO je vlastně ten akord ve třetím taktu) Děkuji moc!
https://www.youtube.com/watch?v=Es-5ci3WDJM čas 35:43
Moc mi tím pomůžete, S pozdravem,
Petr Macháně
A zde byla má odpověď: