January 22, 2025 20:00
Praha, Mandragora Music Bar
January 30, 2025 20:00
Praha, Mandragora Music Bar
February 16, 2025 19:00
Praha, Divadlo Járy Cimrmana
Adam Baruch, Israel
This is the fourteenth album by Czech pianist / composer / arranger / bandleader Milan Svoboda and his Prague Big Band, which he first founded in 1974 and led and conducted ever since. Generations of Czech Jazz musician appeared over the time as members of the Big Band, as well as many guests from abroad. The Big Band plays almost exclusively original compositions by Svoboda. This album presents six original compositions, loosely inspired by the work of Czech composer Jaroslav Jezek, who was one of the early Czech Jazz precursors in the early 20th Century, and an important composer for theatrical plays.
Although initially based on the American Big Band model, the Prague Big Band soon became one of the most progressive European Big Bands, moving toward more adventurous arrangements and even somewhat Avant-Garde approach, similar to what the Austrian Vienna Art Orchestra was doing at the time. Later on the style changed again returning to more “conventional” sound, but always brilliantly fresh and innovative. Svoboda’s compositions for the Big Band are wonderful examples of European Jazz, which incorporates many European cultural influences, including Folklore and Classical Music inspirations. His brilliant arrangements emphasize the Big Band orchestral sound, with less prominence of soloing and more focus on ensemble performance.
For connoisseurs of early Jazz, Svoboda brilliantly incorporates vivid examples of Hot and Swing within the collage of his arrangements, which pay tribute to the original compositions by Jezek, but brings them up to date with Funk and other contemporary musical influences, creating a perfect cross-genre amalgam, which keeps the tradition alive and at the same time shows it timeless / everlasting values.
I have known Milan and his music for the last five decades and he never created music which was not worthy of admiration and respect, and he obviously does not mean to change now. Since we were born only a few days apart, hearing this music makes me feel young and help to forget our age – obviously the creativity is not gone yet.
Thanks for the music and the vision my Friend - Swinging Hat(s) off!
Adam Baruch, Israel
http://www.adambaruch.com/reviews
Překlad překladače:
Jedná se o čtrnácté album českého pianisty / skladatele / aranžéra / kapelníka Milana Svobody a jeho Pražského Big Bandu, který poprvé založil v roce 1974 a od té doby vedl a dirigoval. Generace českého jazzového hudebníka se postupem času objevovaly jako členové Big Bandu i řada hostů ze zahraničí. Big Band hraje téměř výhradně autorské skladby Svobody. Toto album představuje šest autorských skladeb, volně inspirovaných dílem českého skladatele Jaroslava Ježka, který byl jedním z raných předchůdců českého jazzu na počátku 20. století a významným skladatelem divadelních her.
Přestože byl pražský Big Band zpočátku založen na modelu amerického big bandu, brzy se stal jedním z nejprogresivnějších evropských big bandů, který se posunul směrem k dobrodružnějším aranžmá a až poněkud avantgardnímu přístupu, podobně jako to dělal rakouský Vienna Art Orchestra v čas. Později se styl opět změnil a vrátil se ke „konvenčnějšímu“ zvuku, ale vždy brilantně svěžímu a inovativnímu. Svobodovy skladby pro Big Band jsou nádherným příkladem evropského jazzu, který zahrnuje mnoho evropských kulturních vlivů, včetně inspirace folklórem a klasickou hudbou. Jeho brilantní aranže zdůrazňují orchestrální zvuk Big Bandu, s menším důrazem na sólování a více se zaměřují na výkon souboru.
Pro znalce raného jazzu Svoboda do koláže svých aranží brilantně začleňuje živé ukázky Hot a Swing, které vzdávají hold původním Ježkovým skladbám, ale aktualizují je s Funkem a dalšími současnými hudebními vlivy a vytvářejí dokonalý kříž. -žánrový amalgám, který udržuje tradici při životě a zároveň ji ukazuje nadčasové / věčné hodnoty.
Milana a jeho hudbu znám posledních pět dekád a nikdy nevytvořil hudbu, která by nebyla hodná obdivu a respektu, a zjevně se nyní nehodlá měnit. Vzhledem k tomu, že jsme se narodili jen pár dní od sebe, při poslechu této hudby se cítím mladý a pomáhá mi zapomenout na náš věk – kreativita samozřejmě ještě není pryč.
Díky za hudbu a vizi, můj příteli - Swinging Hat(s) off!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jan Hocek, Jazzport
Považte, již čtrnácté velkokapelové album vydal MILAN SVOBODA! Tentokrát jde o novinku jeho PRAGUE BIG BANDu, kterou v červnu vydal Galén. (Mimochodem PBB je již 45 let!) Nese titul „Létající klobouk / Swinging Hat“, a jak napovídá, roli hraje Jaroslav Ježek a jeho písně pro Voskovce a Wericha. Ale nejde o jejich adaptace, alébrž o šest poměrně rozměrných Svobodových originálních kompozic, inspirovaných ovšem ježkovinami…
„Jde o soubor mých posledních kompozic, na kterých dělám roky,“ řekl v rozhovoru pro ČRo Jazz Milan Svoboda, autor, aranžér a dirigent v jedné osobě.
„Připravoval jsem tento repertoár asi deset let, kdy jsem průběžně napsal několik orchestrálních skladeb, inspirovaných hudbou Jaroslava Ježka. Zvlášť jeho známými písničkami. Postupně vznikl takový pěkný cyklus, akorát na cédéčko. Tak jsem se rozhodl pořídit studiovou nahrávku. I když máme i několik docela dobrých live snímků, měl jsem chuť natočit vše pořádně ve studiu.“
Natáčelo se vloni v září ve Studiu A Českého rozhlasu. Deska měla vyjít už loňský podzim, ale přišla druhá vlna pandemie a vše se zastavilo. Potvrdilo se ale ono rčení, že vše zlé je k něčemu dobré; odklad totiž umožnil nahrávku dovést téměř k dokonalosti. Milan Svoboda k tomu uvedl:
"Protože mám domácí studio, ve kterém mohu míchat a opravovat, měl jsem najednou dost času se nahrávce dostatečně věnovat. Dal jsem si tu práci a po celou dobu lockdownu pečlivě vybíral z několika natočených verzí ty nejlepší pasáže a v klidu, beze spěchu mixoval. Jsem s deskou moc spokojený!“
Ke spokojenosti je vskutku pádný důvod. Skladby jsou vycizelovány do všech nuancí. A Svoboda použil moderní velkokapelové výrazivo, žádný swing! Pečlivě a s obrovskou dávkou tvůrčí invence si vyhrál s typickou Ježkovou melodičností a nápady, odlišně je harmonizoval i rytmizoval. Jeho aranžmá jsou bohatě strukturovaná, vrstevnatá, postavená na perfektní souhře každé sekce a potažmo celého tělesa, na strhujících sazbách, dynamice, hutnosti, barevnosti a kontrastech. Zároveň zde nechybí humor, nadhled a zábavnost, jež ostatně k big bandům hlavně swingové éry vždy patřila. Z modernistů něco podobného dokázal před Svobodou třeba Don Ellis. Párkrát mi při poslechu vytanul na mysli…
Ačkoli názvy skladeb odkazují k původu inspirace, při poslechu nezahazujte čas jejich dešifrováním. Soustřeďte se na doslova valící se současný velkokapelový jazz té nejvyšší jakosti. Sedmnáctičlenný big band místy opravdu až neuvěřitelně šlape! Však je sestaven z výtečných instrumentalistů dvou generací. A kromě kolektivních výkonů vystřihnou také skvělá, šťavnatá sóla.V úvodní hutné a jedinečně propracované skladbě „Duch domácí“ excelují flétnista Tomáš Křemenák, trumpetista Michal Gera a trombonista Přemysl Tomšíček. V titulním odvazu „Létající klobouk“ se vedle tenorsaxofonisty Milana Krajíce blýskne s jazz-rockově vyostřeným sólem kytarista Kryštof Tomeček. Více než desetiminutová kompozice „Ezop Story“ má de facto podobu suity, jež má čtyři odlišné části. Po úvodních plnokrevně vrstevnatých sazbách přijde funky pasáž s trombonovým chorusem Štěpána Janouška a poté osamí s pianem Jan Andr, aby si s tématem pohrál v Jarrettově stylu; z motivku ne nepodobnému Tanci kuřátek Musorgského se vyloupne frázování, které převezme big band v plné parádě. Odvázanost celého alba naruší rozměrná paleta baladických barev skladby „Výlet do temně modré“ s klavírním antré Jana Andra a se stěžejním sólovým partem barytonsaxofonisty Pavla Pivarčiho. „Na návštěvě“ pak v Ellisově stylu bobtná nejen orchestrální hmota, ale také trubka Michala Gery, který opravdu zraje jako víno. Album vrcholí odpichovou svižnůstkou „Bloody Mary“ se svěžími sóly altsaxofonisty Martina Plachého, trumpetisty Radka Němce a bouřlivého bubeníka Ivana Audese. Ostatně ten s basákem Filipem Spáleným tvoří na celém albu až vražednou rytmickou úderku!
Poslech novinky (ale i dalších Svobodových nahrávek) umožňuje kapelník na svých webových stránkách.
Ovšem z CD je to hustší nářez! Objednat lze za výhodných podmínek na stránkách vydavatelství Galén.
Jan Hocek
Jazzport.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vladimír Kouřil. UNI magazine
Máte-li dojem, že fenomén hudby Jaroslava Ježka je už dostatečně vyždímaný, pořiďte si překvapení poslechem nového počinu pianisty Milana Svobody a jeho celoživotně obrušovaného klenotu české orchestrální jazzové hudby Pražského Big Bandu. Ten hraje Svobodovy vlastní skladby, inspirované šesti melodiemi z Ježkova písňového arzenálu. Svobodovy skladby vycházejí z uchopení „ducha“ jeho skladeb, a proto se v nich citace Ježkových melodií v jednotlivých titulech více či méně zřetelně zjeví. Názvy skladeb původní inspiraci buď přímo naznačují (Duch domácí, Ezop Story), nebo na ni odkazují (lyrická baladu Výlet do temně modré, Bloody Mary). Například v Létajícím klobouku s kytarovým sólem v „jazzrockovém“ modu si Svoboda s Kloboukem ve křoví pohrává neuvěřitelně pestře, ale tato hravost je přítomna ve všech šesti skladbách.
Skladby Duch domácí, Ezop Story a „gershwinovskou“ impresi Na návštěvě se skvělým Michalem Gerou Svoboda napsal a upravil už pro Rudolfinum Jazz Orchestra (jenž z třetiny tvořili členové PBB) pro jubilejní koncert u příležitosti stého výročí narození Jaroslava Ježka (CD Hommage to Jaroslav Ježek, Cube/Metier, 2006). PBB je na nahrávce sedmnáctičlenný, plus kapelník Milan Svoboda, pianistou je skvělý Jan Andr. Setkáváme se zde s osobnostmi, jakými jsou trumpetisté Michal Gera a Radek Němec, saxofonisté Milan Krajíc (ts), Martin Plachý (as), Pavel Pivarči (bar) a Tomáš Křemenák (ts, fl), trombonista Štěpán Janoušek či kytarista Kryštof Tomeček, bubnuje osvědčený Ivan Audes.
Hned v úvodním Duchu domácím si užijeme zvukově dokonalou souhru jednotlivých dechových sekcí, pestré a dynamické aranžování skladby (jak zní od šedesátých let moderní big bandy, má Svoboda dokonale pod kůží). Často zní rytmicky groteskní důrazné fráze, jak známe od PBB či Kontrabandu. Projevuje se muzikální síla Ježkovy hudby, která dokáže vybudit skladatelovu invenci k napsání vynikající hudby.
Vladimír Kouřil, UNI magazine
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mám rád Pražský Big Band a vůbec pojetí jazzového blbnutí Milana Svobody. Ani tato deska nezklamala. "Ježkárny", kterých vlastně celé album "zneužívá" jsou zde pouze oním podkladem, který je přetavován a přestavován nejrůznějšími nápady. Zároveň je ale dobře cítit, že Svoboda Ježka velmi ctí, klaní se jeho skladatelské invenci a svým zpracováním ji nechce nijak ponížit. Prostě jej napadlo, jak by některé známé skladby mohly znít totálně zdeformované do zcela jiných kabátů a tento nápad realizoval. Takže milovníci krkolomných harmonií, hráčských divočin, stop-timů a rychloběhů si přijdou na své. Byly okamžiky, kdy mne při poslechu napadlo, že tohle nestvořil Milan Svoboda, ale Frank Zappa. Kapelník sám říká: „Ten cyklus na motivy písní Jaroslava Ježka vznikal víc než deset let. Nechtěl bych však ty konkrétní ježkovské inspirace moc vysvětlovat nebo rozebírat. Leccos bylo vymyšleno jako takový fór pro pozorné posluchače – ať si to tedy oni sami najdou. Každá skladba je odlišná: někde je swing, jinde latina, taky rockové vlivy, některé skladby jsou baladické nebo impresionistické… Prostě šlo mi o to, aby to bylo bohaté v instrumentaci a aranžmá, náročné na interpretaci, hodně barevné a komplexní…“ Bonusem je rovněž graficky originální digipack do kterého je CD i booklet vloženo.